Prvýkrát u nás, v 8 mestách, 28 divadlách, na 35 scénach. Na Slovensku sa konal 1. ročník unikátneho kultúrneho podujatia – „Noci divadiel“. Heslom prvého ročníka je „Dnes v noci nezhasíname“.

Banská Bystrica – Bratislava – Martin – Nitra – Košice – Trnava – Žilina – Prešov, to sú mestá, kde ste mohli sledovať 20. 11. 2010, tentoraz už aj na Slovensku interaktívne tvorivé európske podujatie „Noc divadiel“. Po prvý krát sa tak slovenské divadlá rozhodli otvoriť svoje „opony“ a nechať si nazrieť až do zákulisia a to doslova.

Návštevníci mali možnosť prezrieť si priestory, do ktorých sa bežne nedostanú, zapájať sa do deja, diskusií alebo len tak sa usadiť a sledovať dianie okolo seba. Súčasťou programov boli čítačky, projekcie, ukážky z netradičnej tvorby, koncerty, improvizačné výstupy, ukážka prípravy predstavenia, inscenované čítanie na dobrú noc alebo napríklad fotografovanie sa v kostýmoch.

Noc divadiel u nás zastrešuje Divadelný ústav Bratislava. Toto podujatie vzniklo na podnet francúzskych divadelníkov, prvýkrát sa konalo 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle.

S prísľubom, že sa tento projekt bude sa konať každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu vo viacerých slovenských mestách súčasne, už teraz sa tešíme na jeho druhý ročník.

Previous post Anasoft Litera 2010
Next post Cena Fantázie 2010