Cena Fantázie 2010

Aj na tohtoročnej Bibliotéke sa vyhlasovali výsledky Ceny Fantázie 2010. Hlavné cenu v tejto poviedkovej súťaži zameranej na fantastiku získal Tomáš Straňák.


Vyhlásenie výsledkov sa konalo sobotu 6. novembra. Tento rok išlo už o ôsmy ročník tejto literárnej ceny pravidelne usporadúvanej časopisom Fantázia.

Cena Fantázie je slovenská súťaž zameraná na sci-fi a fantasy žáner bez vekových obmedzení pre súťažiacich autorov. Účastníci majú šancu získať popri  finančnej odmene aj možnosť publikovať svoje diela v časopise a v súťažnom zborníku. Samotná súťaž je dvojkolová, v prvom kole hodnotí  poviedky porota. Päť vybraných poviedok postupuje do druhého kola do konfrontácie hlasovania samotných čitateľov. Takéto dvojité hodnotenie odborníkmi a aj čitateľmi je nezvyklé, odráža však dôležitú podstatu fantastiky ako populárnej literatúry.

Prvú cenu si za rok 2010 odniesol Tomáš Strňák z Martina so svojou poviedkou „Čierna odroda“, čím si vylepšil „skóre“ z minulého ročníka o jeden stupienok. Ďalšie finálové miesta patrili ženám, ceny si postupne odniesli Soňa Lantajová za poviedku „Dračica“, Zuska Stožická s poviedkou „Mamut farby malinového lekváru“, Soňa Košičiarová s poviedkou „Homo homini lupus“ a nakoniec Gabriela Habdáková s poviedkou„Gemini“.

Do ostatného ročníka súťaže Cena Fantázie prispelo 73 poviedkami celkom 64 autorov. Víťaz si odniesol sochu Ceny Fantázie z dielne umeleckého sochára Andreja Csillaga.