Martina Dacková: Zlé rozhodnutia

Martina Dacková: Zlé rozhodnutia

Martina Dacková je rodáčka z Malaciek, no už niekoľko rokov býva spolu so svojou rodinou v dedinke Sekule. Knihy sú jej vášňou a láskou už od mala. K písaniu bol preto už len malý krok. Román Dom z ruží bol jej knižný debut. Onedlho sa na knižné pulty dostane jej nová kniha Zlé rozhodnutia.

Ktosi múdry kedysi napísal, že skutočnosť je nudná, fantázia je oveľa zaujímavejšia. Ako je to u Vás?

V knihách mám rada poriadnu dávku reality, zaujímavú zápletku a ako pravá žena i kus romantiky. Taktiež musí obsahovať aspoň jednu hlbšiu myšlienku, myslím si, že každá kniha by nám mala niečo dať. Toto všetko sa snažím i ja vkladať do mojich kníh, ktoré sú určené predovšetkým pre ženy.

Na naše knižné pulty prichádza vaša nová kniha Zlé rozhodnutia.

Zlé rozhodnutia vystihujú slová z prednej strany obálky – vždy ide o rozhodnutie. Je to príbeh o tom, ako každý z nás robí denne dobré i zlé rozhodnutia, a ako každý náš čin prináša následok.

Oficiálna anotácia knihy nám čo-to naznačuje, no neprezrádza veľa. O čom je kniha?

V tomto príbehu hlavná hrdinka z mladíckej hlúposti spôsobí nehodu, od ktorej zbabelo utečie. Následok jej zlého rozhodnutia si ju nájde po rokoch, keď prechádza novou etapou života. V príbehu nie je však jediná, komu jeho zlé rozhodnutie ovplyvnilo život. Pri čítaní knihy si prídu na svoje aj milovníci romantiky, či napätia.

Vo Vašom prvom románe Dom z ruží hlavná hrdinka vymení luxusný život vo veľkom meste za malý byt v podkroví rodinného domu na Záhorí. Kde sa bude odohrávať dej knihy Zlé rozhodnutia?

Mám rada príbehy vložené do nášho prostredia, preto sa aj táto moja druhá kniha odohráva na Slovensku, konkrétne v Malackách – v meste, v ktorom som vyrastala.

Zrejeme nezostane pri dvoch knihách. Spisovateľom často nápady „trčia zo šuflíka“. Na čo sa môžeme tešiť? (toto dáme ako poslednú otázku)

Moja fantázia a chuť písať sú nevyčerpateľné, preto v písaní pokračujem ďalej. Momentálne sa mi už rodí v hlave i na papieri nový príbeh, tentoraz sa bude odohrávať v našom hlavnom meste.

Čo vám dáva v živote energiu, a čo vám ju naopak berie?

Energiu mi dáva na prvom mieste moja rodina. Mať spokojný domov, miesto, kde sa vždy rada vraciam, je na nezaplatenie. Potom sú to už len radosti z maličkostí, pre niekoho možno nezaujímavé, no pre mňa znamenajú veľa. Patrí sem napríklad obyčajná prechádzka prírodou, čítanie kníh a pod. Taktiež mi energiu dopĺňajú ciele. Ak si neurčíme nejaký svoj cieľ alebo sen, tak na život rezignujeme. Myslím, že každý sa potrebuje na niečo zamerať, aby ho to popoháňalo vpred.

Naopak energiu mi berú negatívni ľudia. Svojou mrzutou pesimistickou náladou ma dokážu rýchlo „nakaziť“, preto sa im vyhýbam, ako môžem. Radšej trávim čas v spoločnosti veselých a milých ľudí.

Ako si vás človek získa?

Tu je odpoveď jednoduchá – milým úsmevom.

Máte pri svojom písaní špeciálne požiadavky, zvyklosti či „rituály“? Čas, poloha tela 🙂 nápoj? Potrebujete ticho alebo si pustíte „hudobný podmaz“?

Pri písaní mám zvyk piť kávu alebo zelený čaj. Tieto dva nápoje vypijem na liter, zrejme už budem od nich aj závislá 😉 Hudbu si k písaniu nepúšťam. Zo začiatku som to skúšala, no odpútavalo to moju pozornosť a pristihla som sa, že si nakoniec nahlas pospevujem pesničku miesto toho, aby som premýšľala nad textom pred sebou. Tak si nakoniec len potichšie zapnem v televízii hovorené slovo, nech nemám zasa úplné ticho.

Čo čítate? Čo ste čítali naposledy? Čo by ste odporučili?

Čítam veľa už od skorého detstva, neprejde deň, aby som v rukách nedržala otvorenú knihu. Žáner vyberám na striedačku, raz čítam krimi, raz životopis, potom zasa beletriu pre ženy… Jednoducho z každého rožka troška, aj našich, aj zahraničných autorov.

Ťažko mi je vybrať knihu či autora, ktorého by som odporučila. Každý z nás má iné „čitateľské chute“. No musím len spomenúť, ako som milo prekvapená zo slovenskej tvorby. Myslím si, že za posledné roky sú kníhkupectvá obohatené o veľké množstvo našich nadaných autorov.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré, nech sa Vašej novej knihe „dobre žije“! Nech sú police v Literama.sk len jej prechodným, dočasným domovom. Nech si trvalý pobyt nájde v poličkách a srdciach čitateľov.

Zlé rozhodnutia Book Cover Zlé rozhodnutia
Martina Dacková
MERIDIANO-press
2022/03
288
https://www.literama.sk/sk/knihy/432906/zle-rozhodnutia

Častokrát mám pred očami ako som doma zhodila mokré oblečenie a ľahla si do postele. Na sprchu som ani nepomyslela, to by som už nezvládla. Celú noc som sa triasla a drkotala zubami. Dodnes neviem, či od zimy, alebo od hrozného pocitu z toho, čo som spôsobila. Moje zlé rozhodnutie možno stálo niekoho život... Lenže! Keby som zavolala sanitku, prišla by aj polícia. Zachránila by som niečí život ale zničila ten svoj. Tak čo som mala robiť? Pomôcť druhému alebo sebe? V tú noc som sa rozhodla pre seba...