Daniel Glattauer: Priateľ do dažďa

Úspešný rakúsky novinár a spisovateľ Daniel Glattauer, pochádza z Viedne.
Od roku 1989 píše pre denník Der Standard. Doposiaľ mu vyšli romány Vianočný pes (2000), Sčítanie mravcov (2001), Preto (2003) a Vreskot vtákov (2004). Veľký úspech zaznamenal románom Priateľ do dažďa (Tatran, 11/2010), ktorý sa stal okamžite bestsellerom.

V Nemecku sa jej za rok predalo viacako 800 tisíc výtlačkov. Nemecká kritika ho označila za „… jeden z najzázračnejších a najmúdrejších ľúbostných dialógov súčasnej literatúry.“ Glattauer vytvoril napínavý príbeh plný erotickej túžby a iskrivého humoru, geniálne pretavil mailovú korešpondenciu do virtuálneho ľúbostného vzťahu.

Prečo je flirt na internete taký tajomný a vzrušujúci? Zrejme je tomu tak preto, že pisateľ sa cíti bezpečne a otvorene hovorí o svojom živote. Keď Emmi Rothnerová zašle omylom svoj mail na adresu Lea Leikeho, netuší, že je to začiatok čoraz dôvernejšej mailovej korešpondencie. Hoci ani jeden z nich nehľadá partnera, po istom čase netrpezlivo čakajú na odpoveď toho druhého, začínajú byť závislí od svojich mailov, až sa nakoniec musia zamyslieť, čo ich k sebe priťahuje. Zdá sa, že je iba otázkou času, kedy sa stretnú, ale ani jednému sa do toho nechce, preto stretnutie neustále odkladajú. Navyše Emmi je šťastne vydatá a Leo sa spamätáva z rozchodu s priateľkou. Autor podmanivo zobrazuje postupné, úprimné, hlboké zblíženie dvoch ľudí a ich strach zo skutočného stretnutia tvárou v tvár.

Daniel Glattauer už stihol napísať pokračovanie svojho bestselleru s názvom Siedma vlna. Všetci už netrpezlivo čakáme na jeho vydanie na slovenský knižný trh.