MemoRandom

MemoRandom

Originálny nápad podaný autorom v atraktívnom štýle.

Dej sa zbytočne nezdržiava opismi, ani zbytočnými dialógmi. Je rýchly, priamočiary, dostatočne zamotaný. Udržuje čitateľa od začiatku až do konca v napätí. Príbeh sa začína ťažkou dopravnou nehodou hlavnej postavy – policajta-agenta Davida Saraca. Ten má v polícii zvláštnu úlohu, má na starosti tajných informátorov, ktorí donášajú. Na základe toho robí potom polícia záťahy na podsvetie. David má superdonášača, ktorého všetci poznajú len pod prezývkou Janus. Jeho informácie znamenajú pre políciu neuveriteľne veľké úspechy, podsvetie je z toho veľmi znepokojené a policajná vrchnosť žiari spokojnosťou. Preto prehliadajú, že David to robí nie celkom v súlade so zákonom.

Janus sa stáva fantómom, postrachom. Nik ho nevidel, nik nevie, kto to je. Všetci sa boja, že je to človek práve z ich radov, ktorého denne stretávajú a rozprávajú sa s nim. Začne panovať veľká nedôvera a strach, všetci sa boja všetkých, nikto nikomu neverí. Na jednom sa však dohodnú všetci: Janus musí zomrieť. Len ako, keď nevedia, kto to je? A jeho totožnosť pozná len David Sarac. Ten pred nehodou dostáva mozgovú porážku, to že prežil všetci považujú za zázrak. Ale stratil pamäť. Väčšina vecí mu nevraví nič a nevie ani to, kto je Janus, má len pocit, že spravil niečo veľmi zlé, že prekročil nejakú hranicu, z ktorej nie je návratu.

Hon na tajomného Janusa je však v plnom prúde. Všetci ho chcú dostať. Dokonca už aj David, lebo sa mu zdá, že ho chce Janus zabiť. Jeho doráňané telo a hlavne pamäť ho zrádza, dostáva opatrovateľku Natáliu. Všetci sa mu snažia prinavrátiť pamäť, len aby povedal, kto je ten tajomný Janus. Ale on si darmo namáha hlavu, nevie to. Nevie čo robil, nevie prečo zrazu zabíjajú jeho informátorov, máva nočné mory o tom, že jedného z nich zabil on. Porušil pravidlá, zákon – ale nevie presne ako a čo. Všemožne sa usiluje na to prísť. David postupne skladá dokopy nielen svoje doráňané telo aj aj jednotlivé kamienky spomienok, ktoré do seba zapadajú. Zisťuje, že naozaj porušil pravidlá. Rozohral veľmi veľkú a nebezpečnú hru. Pre peniaze začal donášať na obe strany. Stal sa krtkom, potkanom v polícii. Donášal na svojich. Mal svoj ďalší tajný byt, iné meno, účty, ktorými pretekali milióny. Spravoval svoji vlastnú sieť informátorov. Pamäť sa mu pomaly vracia. Medzitým ho prenasleduje tajomný muž, ktorého vidí len ako tieň. Policajti sa ho snažia zmanipulovať, vkladá sa do toho aj skorumpovaný minister, ktorému policajti pomáhajú zakryť, že sa jeho milenka zbila kvôli nemu. Nesmie tvyjsť na verejnosť. Ale majú ho v hrsti. Kedykoľvek sa mu tým môžu vyhrážať.

Do toho príde z Iraku na pohreb svojho brata Atif Kassab. Policajti ho zabili pri jednom prepade. Všetci vravia, že to mal na svedomí Janus. Tak ho začne hľadať aj on a dovedie ho to k Davidovi Saracovi, ktorého začne sledovať. Využije na to opäť to, že sa spojí s dvoma chlapmi z podsvetia a hrá na dve strany. Využíva ich, len aby našiel toho, kto je zodpovedný za smrť jeho brata. Davidova ošetrovateľa tiež nie je tým, čím sa zdá. Aj ona chce zistiť, kto je Janus, aby to podala vyššie za protislužbu, z ktorej by profitovala. Ale nie je to také jednoduché. Davidovi sa postupne vráti pamäť. Je zhnusený sebou, tým čo spravil, nevidí žiadny únik. Kamarát, ktorému veril, ho zradí. Nemôže dôverovať nikomu. Čo to spôsobil? Stvoril Janusa. Meno, ktoré je ako časovaná bomba, trasú sa prednám mafiáni, podsvetie, politici, policajti, advokáti, veľké zvieratá. David to chce ukončiť, vie kto je Janus. Pozve všetkých na ostrov, kde má dom jeho sestra. Že tam im Janusa odovzdá. Prídu všetci. Ozbrojení po zuby a začne sa krvavá štvanica. Ale koho majú zabiť? Kto je ten Janus?

Veľmi dobre napísaná kniha o tom, že ak sa dozvieme nejaké tajomstvo na druhého človeka, ktorým ho môžeme vydierať, je váš a spraví to, čo chcete. A je to jedno, či je to obyčajný človek, alebo minister. O tom, že ak sa tento kolotoč rozkrúti je veľmi ťažké ho zastaviť a absolútne nemožné z neho vystúpiť. A ak ste nie dostatočne morálny na to, aby ste nepodľahli vidine veľkých peňazí, nechajte to tak. Lebo sa z vás stane človek balansujúci bez zabezpečenia na lane kdesi v závratných výškach a riziko pádu je tu viac, než istotou. Príbeh o tom, aké sa manipulujú ľudia, aby ste ich dostali tam, kde chcete. O „čistej špine“ dolu a „špinavej čistote“ tam hore. Veľmi pekné postavy Davida, Atifa, ale aj opatrovateľky Natalie, v ktorej bolo veľa ľudskosti.

Lebo „Pravda, objektívna pravda, zostala nedosiahnuteľná. Jediné, v čo človek mohol veriť, bolo, že sa k nej dostane tak blízko, ako to je možné.“

Tejto knihe som sa vyhýbala aj pre jej obal. Akosi mi nesedel. Ale po prečítaní musím skonštatovať, že nič lepšie nevystihuje jej podstatu. Výborne napísaná, akčná, nápaditá, originálna, dostatočne spletitá, do konca som nevedela, kto to ten Janus bol.

Koniec je naozaj vo veľkom štýle. Odporúčam prečítať.

MemoRandom - Všetci klamú. Never Nikomu! Book Cover MemoRandom - Všetci klamú. Never Nikomu!
Anders de la Motte
Triler
IKAR
2015/03
130×220
400
http://www.literama.sk/sk/knihy/232995/memorandom-anders-de-la-motte

David Sarac je agent štokholmskej polície a na starosti má informátorov. Jeho prácou je získavať vysoko utajené zdroje a dohliadať na ne. Manipulácia, úplatky a vyhrážky sú uňho bežnou praxou, ale kým prináša výsledky, nikto sa ho nič nepýta. Po ťažkej autonehode David stratí pamäť. Príde tak aj o kontrolu nad rozvinutou sieťou vlastných podvodov a klamstiev. Zrazu sa sám stáva žiadanou korisťou pre tých, ktorí sa chcú dostať k jeho tajomstvám. Musí ochrániť sám seba aj svoje zdroje, preto potrebuje obnoviť kontakty s informátorom Janusom, človekom, ktorý sa nachádza na vrchole zločineckej hierarchie a pracuje pre políciu v hlbokom utajení. Mnoho ľudí na oboch stranách zákona je ochotných ísť aj cez mŕtvoly, len aby odhalili Janusovu pravú identitu. Alebo azda aby ju chránili?