Román austrálskej spisovateľky zaujal filmárov

Román austrálskej spisovateľky zaujal filmárov

Román austrálskej spisovateľky Veľké malé klamstvá zaujal filmárov. Slávne herečky Nicole Kidmanová a Reese Witherspoonová si zahrajú v televíznom seriáli HBO, ktorý nakrútia podľa knihy Liane Moriartyovej Veľké malé klamstvá. Román je zaujímavou výpoveďou o exmanželoch a druhých manželkách, o matkách a dcérach, škandáloch na školských dvoroch a nebezpečných malých klamstvách, ktoré si hovoríme, aby sme prežili.

image002Na malebnom Pirriweeskom polostrove sídli iba jedna základná škola a tá musí prijať deti z rôznych spoločenských vrstiev. Bohaté, panovačné mamičky sa tak stretávajú s chudobnejšími, nenápadnými ženami. Jednou zo sivých myšiek je aj slobodná matka Jane, ktorá má čo robiť, aby vyžila. Jane sa na polostrov prisťahovala len nedávno, a hoci škola sa ani poriadne nezačala, už sa dostala do problémov. Janinho syna Ziggyho obvinia z napadnutia spolužiačky. Matka synovi verí, že čin nespáchal, ale v kútiku duše ju zožierajú pochybnosti. Má na to vážny dôvod. Pomocnú ruku jej podajú dve nové priateľky. Jednou z nich je bohatá kráska Celeste, druhou Madeliade, čerstvá štyridsiatnička, s ktorou sa neradno zahrávať. Postupne sa dozvedáme, že každá rodina má svoje tajomstvá a že šikanovanie sa nedeje iba v škole, ale aj doma. Autorka len pomaličky odhaľuje osudy hrdiniek, ktorým ani zďaleka nie je čo závidieť. Rozprávkový život niečo stojí a tragédia je len otázkou času.

Liane Moriartyová je autorkou niekoľkých románov a série kníh pre deti, ktoré vydala pod pseudonymom Nicola Berryová. Kariéru odštartovala ako marketingová manažérka. I keď sa písaniu venovala odmala, prvé dielo jej vyšlo až oveľa neskôr. Z románu L. Moriartyovej Manželovo tajomstvo (Ikar 2014)  sa predali vo svete vyše 2 milióny výtlačkov. Kniha zaujala televíziu CBS, ktorá zakúpila práva a chce podľa nej nakrútiť film. Vo vydavateľstve Ikar od autorky ďalej vyšlo: Prečo sme sa vlastne rozišli? (2014), Zaľúbená hypnotizérka (2015).

 

Z anglického originálu Big Little Lies (Macmillan, Sydney 2014) preložila Tamara Chovanová.

Mária Lešková, PR manažérka vydavateľstva Ikar,