Další báječný rok – Michal Viewegh

Po päťročnom odstupe sa najpopulárnejší český spisovateľ Michal Viewegh opäť vrátil k žánru denníka. Další báječný rok je zaujímavou osobnou kronikou roku 2010, prinášajúcou detailný portrét najznámejšieho a najčítanejšieho českého autora.

Na otázku: prečo znovu denník? uvádza: „Po prvé, dúfam, že okrem nevyhnutných banalít obsahujú moje denníky aj nejakú tú nebanálnu myšlienku, pravdivý postreh, vtip, slovnú hračku, zaujímavú situáciu, autentický cit, otvorené priznanie, nevšedné stretnutia, veselú historku a tak ďalej. Po druhé: aj ja, čoby náruživý čitateľ, rád čítam denníky spisovateľov; keby vyšiel v preklade napríklad denník najpredávanejšieho súčasného španielskeho alebo nórskeho spisovateľa, rozhodne by som si ho prečítal. A do tretice: aj keby nakrásně môj život banálny bol, nemá snáď čitateľ právo moje denníky ignorovať? “

Michal Viewegh (* 31.3.1962, Praha) je populárny český spisovateľ, nositeľ Ceny Jiřího Ortena z roku 1993.

Vyštudoval češtinu a pedagogiku na Filozofickej fakulte UK. Už od začiatku štúdia začal publikovať svoje poviedky v Mladé frontě. Po vysokej škole krátko učil na základnej škole v Prahe 5, ale už v roku 1993 učiteľské povolanie zanechal. Stal sa na dva roky redaktorom v nakladateľstve Český spisovateľ, potom definitívnu spisovateľom z povolania. Jeho kritici tvrdia, že píše „divnými štýlom“ a jeho knihy zaraďujú k tzv „nízkej literatúre“. Okrem románovej je aj autorom literárnej paródie (Nápady láskavého čitateľ, 1993). V posledných rokoch vydáva pravidelne každú jar novú knihu, ktorých sa predá okolo 50 000 výtlačkov.

Previous post Čitateľský maratón detí prekonal rekord
Next post Literárna súťaž Ministerstva obrany Slovenskej republiky pozná víťazov