Uvoľnení od Neala Shustermana

Uvoľnení od Neala Shustermana

Zaujímavá a hlavne svojim spôsobom absolútne zvrátená.

Celý dej sa točí okolo ľudských orgánov. Ale nie spôsobom, že z človeka použijeme len niečo a ostatok pochováme. Ľudstvo dospelo k štádiu, že človeka dokáže využiť na 100%. Vojna dvoch súperiacich strán – armády bojovníkov proti potratu a armády podporujúcej slobodný výber sa skončila dohodou. Tá zaručila nedotknuteľnosť ľudského života od okamihu počatia až do 18 rokov, ale rodičia sa mohli rozhodnúť o potrate dieťaťa so spiatočnou platnosťou vo veku od 13 do 18 rokov. Podmienkou ale bolo, že dieťa formálne bude žiť. Využívali to nielen rodičia, ktorí nezvládali dieťa, ale skončili tak aj siroty z ústavov a náboženskí fanatici odovzdávajúci svoj desiatok, tak odovzdávali svoje desiate narodené deti. To, keď deti postupne rozoberali na súčiastky sa volalo uvoľnenie – preto ten názov knihy. Celé to bolo premyslené a hlavne absolútne zvrátené. Vyberali totiž len zdravých jedincov, tých odvádzali do zberných táborov. Utešovali ich tým, že nezomrú, len budú žiť v inej forme, roztrúsení po svete po jednotlivých častiach. Vždy sa však nájde rebel, ktorý robí systému problémy. Ním je 16 ročný Connor, hlavný hrdina knihy. Bitkár, ktorý strávil nejaký čas v polepšovni. (Ale v svojej podstate mal hlboko zakorenený cit pre spravodlivosť.) Preto sa rodičia rozhodnú ho uvoľniť. Connor sa rozhodne utiecť a na úteku sa k nemu pridá za dramatických okolností, ktoré sa stanú legendou, aj sirota Rissa a desiatok Lev. Dôvody ich uvoľnenia sú rôzne. Lev zo začiatku chce byť uvoľnený, od mala ho totiž náboženský fanatizmus držal v tom, že je na to predurčený. Postupne však pochopí, že je to len biznis, na ktorom sa on nebude podieľať. Je tu ešte aj Roland – chlapec, ktorý holduje násiliu, je manipulatívny, zlý a zneužíva svoje postavenie. Na ich úteku im pomáhajú ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nesúhlasia s uvoľňovaním. Keby sa im totiž podarilo niekde skrytým dožiť 18 rokov, potom by ich už museli nechať žiť. Pomocou tajnej siete sa dostanú na vrakovisko lietadiel, ktoré vedie prísny admirál. Je tu okolo 400 detí – uvoľnených, ktoré čakajú na svoje 18te narodeniny. Connor zo začiatku admirálovi neverí. V tábore vznikne vzbura (jednoducho všade, aj medzi utečencami sú rôzne frakcie, ktoré chcú získať moc), admirál je postrelený. Pri jeho záchrane Rissu aj Connora chytia a odvedú do zberného tábora, kde čakajú na uvoľnenie. Connor sa stal legendou a zvesti o jeho prítomnosti posmelia deti v tábore. Keď ho však už zavedú do budovy, kde deti porcujú na časti stane sa niečo, čo ho zachráni.

Je to opäť kniha o úteku a hľadaní. Veľmi dobre napísaná. Myšlienka uvoľnenia (nedobrovoľné darcovstvo orgánov) je zvrátená a vlastne je ľuďmi zneužitá na obohatenie sa, aj zbavenie sa nepohodlných detí. (Ale zas je to realita – ľudia dokázali pre peniaze zneužiť všetko, čo malo byť v náš prospech). Veľmi silný zážitok z knihy som mala v 61. kapitole, kde Roland opisuje svoje uvoľnenie. Zvrátenosť systému totiž zakazuje pri tom deti uspať. Musia byť pri vedomí a musia vedieť, čo sa s nimi robí, i keď nič necítia. Ale ten opis sa fakt spisovateľovi podaril. Rozoberať ho začali od nôh a postupovali k hlave. Ako posledné mu zobrali uši a sluch, dovtedy všetko počul. Mala som z toho husiu kožu. V knihe je aj pekná myšlienka na už ustálený a aj nami používaný výraz v súvislosti s použitím, alebo vybratím si menšieho zla. Na to sa jeden z chlapcov skonštatuje, že nechápe, prečo vôbec nejaké zlo existuje. Veľmi dobre napísaná, pekné postavy. Pekne vykreslený konflikt medzi Connorom a Rolandom, ale aj to, aký nebezpečný je náboženský fanatizmus a svojvôľa niektorých ľudí rozhodovať o iných. Kto im dal na to právo? Zákon, ktorý si sami napísali? Je tu načrtnutá aj myšlienka toho, že keď človeka rozporcujú na kúsky, kde zostáva vlastne jeho vedomie? Chlapca CyFi-ho po transplantácii totiž premôže vedomie toho druhého a núti ho robiť veci, ktoré nie sú jeho vôľou. V knihe je použitý aj veľavravný citát Alberta Ensteina: Iba dve veci sú nekonečné: vesmír a ľudská hlúposť; a vesmírom si nie som celkom istý. Výborná kniha, odporúčam prečítať.

Uvoľnení Book Cover Uvoľnení
Neal Shusterman
Young Adults
IKAR
2016/07
336
http://www.literama.sk/sk/knihy/264961/uvolneni-neal-shusterman

V cenami ovenčenom románe Uvoľnení autor Neal Shusterman spochybňuje zaužívané predstavy o živote – nielen o tom, kedy sa začína a kedy končí, ale aj o tom, čo naozaj znamená byť nažive.